Kastrácia
Samca či samicu?
Ak sa rozhodujete medzi samcom a samicou, odpoveď je jednoznačná: samca. Pri kastrácii samičky sa otvára brušná dutina, podväzujú sa silné cievy. Je riziko, že samička si po zákroku rozhryzie stehy a tým rozpára brucho. Ak by sa to aj nestalo, rekonvalescencia je dlhšia ako u samca a riziko úmrtia je väčšie. Samcovi sa režú miešky, z nich sa odstránia semenníky, rez je dlhý cca 1 cm. Po prebratí z narkózy bolesť nie je taká veľká, ako pri kastrácii samice. Ďalej sa venujeme len kastrácii samca.
Psychika
Jediná psychika, ktorá tým môže utrpieť je tá vaša. Samec si nikdy neuvedomí čo sa s ním stalo a že už nikdy nebude môcť. On sa bude naopak - cítiť vynikajúco, keďže bude môcť byť stále v spoločnosti samičky.
Aký samec je vhodný
Vek: nad 3 mesiace, minimálna váha: 500 g
Len zdravý a silný jedinec s dobrou imunitou, nie tučný.
Čo sa robí
Zákrok sa prevádza v úplnej narkóze, samec je uspaný injekciou alebo plynom. Nakoľko anestézia znižuje teplotu tela, zákrok by mal byť robený na výhrevnej podložke. Semenníky sa podviažu a vyrežú. Do mieška sa aplikuje antibiotický zásyp. Rana sa buď zašije, alebo sa na podviazanie aplikuje vstrebateľný materiál. Pacienta možno dostanete ešte v narkóze, je potrebné ho previesť čo najskôr domou a nevystavovať chladu.
Starostlivosť po
Morča je nevyhnutné udržovať vo väčšom teple. Keď sa bude preberať z narkózy, bude bolestivo potichu kvičať. Nebude môcť chodiť. Je dobré umiestniť ho na handru najlepšie do prostredia, kde to pozná a dať k nemu samicu. Treba ho ohrievať, môžete to robiť napr. fénom s teplým vzduchom a to vždy, keď pocítite, že zas ochladol. Po pár hodinách sa mu teplota stabilizuje, uložte ho na teplé miesto. Za niekoľko hodín sa začne plaziť a neskôr opatrne chodiť. Je dobré, aby pri ňom v prvý deň niekto bol, aby si nehrýzol stehy. Ak by sa to predsa len stalo, vydezinfikujte mu ranu niečím neštipľavým (napr. Septonex púder).
Na týždeň odstráňte piliny (aby nedráždili miešky) a nahraďte ich papierom alebo papierovými utierkami. Už na druhý deň bude behať, ako by sa nič nestalo. Miešky by sme mali kontrolovať aspoň 2x denne, môžeme ich umývať v kamilkovom čaji alebo dezinfekciou.
Ak si samec bude aj v nasledujúcich dňoch príliš hrýzť stehy, mal by dostať golier. Ten však pre morča asi nikde nedostanete, tak ostáva len vyrobiť si ho sami, ak si trúfate.
Možné problémy
- Samec sa nepreberie z narkózy. U zdravých a silných jedincoch za použitia správnej narkózy by sa to stať nemalo.
- Absces (hrča plná hnisu) v mieste mieška. Navštívte veterinára, ktorý hrču prepichne, hnis vytlačí a vydezinfikuje a aplikuje antibiotický zásyp.
- Rozhryzenie stehov a následný zápal.
- Prolaps, stáva sa len v 1 z 1000 prípadov, vnútorná časť penisu vypadne von. Veterinár ho môže vrátiť naspäť, alebo sa aplikuje mastička, po ktorej sa môže vrátiť sám.
- Vykastrovaný samec má väčšie sklony k obezite, ak má však pravidelne zabezpečený výbeh a vyváženú stravu, nemáva s tým problém.
Potom
Samcovi ostáva v krvi testosterón, to znamená že mu ostane aj libido (záujem o samicu). Hneď ako sa trocha bude môcť hýbať, bude sa dvoriť samici a všeobecne sa bude správať ako predtým. Testosterón sa z krvi vylučuje postupne, tzn. libido stratí postupne, niekedy už po mesiaci, alebo po pár mesiacoch. Ak sa robí kastrácia v neskoršom veku, samci môžu dvoriť samičkám do konca života, ale nenakryjú ich.
Čo by ste ešte mali vedieť
Ak očakávate, že po kastrácii budete môcť chovať samcov so samicami, asi vás sklamem. Samci neprestanú bojovať o samice, preto bude môcť byť len jeden vykastrovaný samec so samicami.
Samci po kastrácii prestanú pri nahováraní samičky smrdieť.