Môže sa chovať s inými zvieratami?

Môže sa morča chovať s iným zvieraťom?Ak už nejaké zviera doma máte, bude to pravdepodobne predstavovať problém, a to aspoň na začiatku. Zviera zabývané, pokiaľ nemá veľmi mierumilovnú povahu, sa nechce deliť o svoj domov a lásku ľudí s niekým iným. Ak však vyrastajú zvieratká spolu odmalička, môže spolužitie dobre fungovať.

Trpasličí králik
 

„Nechaj aj mne niečo kámo"
Je to jediný druh, ktorý sa s morčaťom spravidla veľmi dobre znáša. Morča sa často znáša aj s väčším králikom či zajacom, tu však je nevyhnutný domček pre morča, do ktorého sa králik nevojde, aby mohlo mať v prípade potreby kľud. Ak to nebude fungovať, radšej ich oddeľte - zbytočne by žili v strese. Pri trpasličom králikovi nie je dobrá kombinácia králik - samec, morča - samička, pretože králik ju môže obťažovať. Nakryť ju však nemôže, majú iné chromozóny.

 

Iný hlodavec
 

Morča a potkan
Nevhodné! Morčatá si s inými hlodavcami vôbec nerozumejú. Napr.: Škrečok je aktívny v noci, morča cez deň. Okrem toho škrečok je samotár, morča zase spoločenské. Škrečok, myš i potkan by mohli morčaťu ubližovať, ono sa - na rozdiel od nich - brániť nevie.

 

Pes
 

Alfréd a Ajka
Spolužitie môže byť ideálne hlavne vtedy, ak spolu vyrastajú od mala, alebo ak pes má mierumilovnú povahu a na morča si navykne. Samozrejme, nemusí to tak vždy byť, záleží na povahe a výchove psa. Ak chováte niektoré bojové plemeno alebo zúrivého psa, vôbec to ani neskúšajte! Pre spolužitie sú vhodnejšie malé bytové rasy. Ak takého psa máte a je mierumilovný, môžete spolužitie skúsiť. Pes sa musí ale jasne naučiť, čo si môže dovoliť, a musí začať brať morča ako člena rodiny. Najskôr bude morčaťom veľmi fascinovaný. Nechajte ho dlhší čas sa naňho len pozerať, morčaťu nechajte k dispozícii domček, aby sa mohlo skryť, ak by sa bálo. Psovi bude trvať dlhšie, kým ho fascinovanosť začne prechádzať - pár týždňov, možno i mesiacov. V každom prípade musíte prečkať toto obdobie. Potom nechajte psa morča najskôr iba oňuchávať, potom oblizovať, pričom morča budete mať na kolenách. Najlepšie bude, keď morčaťu schováte hlavičku (napr. do látky), aby psa nevidelo, lebo by mohlo mať z neho hrozný šok. Radšej nech mu trčí len zadoček, ktorý pes bude oňuchávať. Dávajte dobrý pozor, čo pes robí. Ak by naznačil agresivitu alebo sa mu pokúšal ublížiť, vzdajte to a viacej sa o ich zblíženie už nikdy nepokúšajte. Ak sa k nemu pes bude správať pomerne priateľsky, je to na dobrej ceste. Samozrejme, zase bude morčaťom veľmi fascinovaný a zase to môže trvať aj pár mesiacov, kým prílišný záujem opadne. V období privykania treba psovi jasne určiť pravidlá správania sa. Ak by morča ňufákom príliš šťuchal, treba mu to jasne a dôrazne zakázať. V ideálnom prípade začne pes brať morča za súčasť „svorky". Morča si neskôr na psa tiež zvykne a prestane sa ho báť, ak sa k nemu bude dobre správať. Záleží to zase len od povahy morčaťa, ako rýchlo si zvykne. Ja mám s tým dobré skúsenosti. V žiadnom prípade však nenechávajte tieto zvieratá nikdy bez dozoru!
Ajkin prvotný veľký záujem o morčatá za čas upadol
Ajka so svojimi šteniatkami
Naša Ajka napr. veľmi rada morčatá pozorovala, keď behali po kuchyni. Stála takmer bez pohnutia, len hlavu otáčala smerom k nim. Ony si spokojne pobehovali a keď sa k nej priblížili, načiahla k nim hlavu, aby ich oňuchala. Ony pobehli ďalej a veselo sa ďalej prechádzali. Morčatá ju fascinovali čím ďalej tým menej, až si ich po pár mesiacoch prestala všímať v podstate úplne. Keď porodila mladé, mala som obavy, aby morčatám zo strachu o svoje šteniatka neublížila. Ajka sa však prejavila ako pes inteligentný, bolo jej jasné, že od morčiat jej hrozba pre maličké nehrozí, a tak tie mohli byť s ňou a šteniatkami aj v spoločnej debničke. Ajka sa na nich nanajvýš pozrela a ďalej si ich už nevšímala. Keď som ich raz položila všetky štyri (teda dve morčatá a dve ešte slepé šteniatka) vedľa seba na dlážku, lebo som ich chcela spoločne odfotografovať, prišla zrazu Ajka, všetky zvieratá oňuchala a potom si tie svoje po jednom odniesla do debničky. Na cudzích ľudí, ktorí k nám prišli, však už taká dobrá nebola, ba dvoch i pohryzla.
Fifinka a slepé šteniatka
Pozor však na osudné chyby! Ajka mala svoje štence najskôr v kuchyni v debničke. Prestala tam však byť spokojná, a tak svoje šteniatka začala prenášať po byte. Raz som ich našla aj na gauči, čo bolo pre maličké nebezpečné. Boli ešte slepé a nevedeli chodiť - len sa plazili. Keby z gauča spadli, mohli si vážne ublížiť. Nakoniec sme jej debničku presťahovali na balkón, ktorý už obývali morčatá vo svojej klietke. Ajke sa tam zapáčilo a konečne prestala mladé roznášať po byte. Raz Ajka dostala do svojej misky granule. Boli tam dva druhy, jej však chutil len jeden z nich a ten druhý tam vždy nechala. Napadlo ma, že možno budú tie granule chutiť morčatám, a tak som jednu granulu zobrala a podala cez mreže klietky Fifinke. Tá si granulu zobrala a polovičku z nej zjedla. Ajka sa vtedy tvárila úplne normálne, ležala pri svojich mladých. O pár hodín neskôr som Fifinke podávala čerešňu. Ajka stála vedľa klietky a začala už na ňu vrčať. Vynadala som jej a vyhodila ju z balkóna. Vôbec som nechápala, čo sa deje, veď doteraz bola k morčatám vždy dobrá. Neskôr, keď Ajka stála opäť na balkóne, Fifinka strkala ňufáčik cez mreže klietky. Ajka ju oňuchala a začala ceriť zuby, až som mala strach, aby ju nepohrýzla! Fifinka strach nemala, bola už na ňu zvyknutá, ba bola zvyknutá na to, že Ajka jej nikdy neublíži. Zase som Ajku odohnala - a až potom mi došli súvislosti, prečo sa Ajka tak zmenila: Bála sa o potravu pre svoje šteniatka. Mama mi raz tiež porozprávala príbeh o nejakom chlapovi, ktorý žil v rodinnom dome, mal psa a raz prehodil cez plot niečo na žranie pre susedovho psa, čo jeho pes nemal rád. To však bola osudná chyba, lebo jeho pes odvtedy susedovho psa až do konca života nenávidel! A ja som mala veľké obavy, aby sa niečo podobné neopakovalo u nás. Našťastie, Ajka zase ukázala, že má veľké srdce a vie odpúšťať. Už na druhý deň zobrala Fifinku na milosť a zase sa k nej začala správať presne tak, ako sa správala pred mojím chybným konaním. Vo mne však už strach zostal a istý čas som ešte kŕmila morčatá tak, aby to Ajka nevidela.

 

Mačka
 

Takéto priateľstvo býva zriedkavé
Nevhodné! Toto ani neskúšajte! Len výnimočne môže vzniknúť medzi mačkou a morčaťom priateľstvo - ak sú vychovávané od malička, ale ani to neznamená, že musí pretrvať naveky. (Hlavne ak morča uteká, v mačke sa môže prebudiť lovec - a ten v hlodavcovi vidí vždy korisť.)

 

Žiadne iné zvieratá nie sú vhodné na chov spolu s morčaťom.